Poniżej znajduje się krótka instrukcja, punkt po punkcie, jak zarejestrować kierowcę w niemieckim systemie.
- W pierwszej kolejności musimy odwiedzić stronę internetową niemieckiego urzędu, który jest odpowiedzialny m.in. za rejestrację polskich kierowców zgodnie z MiLOG. Strona dostępna tutaj.
- Po prawej stronie strony z okna „Formulare zum Thema” otwieramy załącznik 033037 (mobil) lub klikamy tutaj.
- Wypełniamy formularz na stronie internetowej. Po wypełnieniu drukujemy i wysyłamy na numer FAX podany w formularzu +49 221964870.
- Zgłoszenie należy dokonać przed wyjazdem na terytorium Niemiec!
- Musimy prowadzić teraz ewidencję czasu pracy kierowcy i w razie kontroli niemieckich służb, musimy tą ewidencję im udostępnić. Z doświadczenia wiemy, że podczas kontroli drogowej, służby jedynie sprawdzają czy kierowca jest zgłoszony w niemieckim rejestrze. Jedynie do tej informacji mają dostęp osoby przeprowadzające kontrolę drogową. Jeśli nasz kierowca jest zgłoszony to niemiecki urząd celny zgłosi się do naszej firmy z prośbą o przesłanie kopii umowy o pracę, wykazu godzin przepracowanych na terenie Niemiec, a nawet potwierdzenia ostatniej wpłaty. Oczywiście wszystko musi być w języku niemieckim! W przypadku, gdy nasz kierowca nie jest zgłoszony, to osoba dokonująca kontroli drogowej nałoży na naszą firmę karę w wysokości 5 000,00 €.
Prowadzenie ewidencji czasu pracy:
- Pracodawca jest zobowiązany do rejestracji czasu pracy oraz do przechowywania tej ewidencji przez okres 2 lat (art. 17 ust. 1 MiLoG). Zestawienie czasu pracy musi zasadniczo obejmować początek, koniec i wymiar dziennego czasu pracy. Kierowcy, którzy samodzielnie ustalają swój dzienny czas pracy, mogą zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia o zmianie obowiązku rejestracji czasu pracy (MiLoAufzV) rejestrować jedynie dzienny wymiar czasu pracy (ilość godzin pracy w danym dniu). Szczegółowa rejestracja rozpoczęcia, zakończenia i przerw w pracy nie będzie w tym przypadku konieczna.
- Należy jednocześnie pamiętać iż Pracownikowi przysługuje płaca minimalna w wysokości 8,50 € brutto za godzinę. W przypadku kierowców do czasu pracy zaliczamy według orzecznictwa:
- czas prowadzenia pojazdu jako podstawowy obowiązek kierowcy
- czas pozostawania w gotowości do pracy jako drugi kierowca w kabinie
- czas oczekiwania na załadunek/rozładunek, jeżeli czas załadunku nie jest znany (jeżeli czas jest – znany, okres oczekiwania może stanowić bezpłatną przerwę w pracy)
- czas rozładunku/załadunku, jeżeli kierowca musi w nim w jakiś sposób uczestniczyć (jeżeli -kierowca nie musi w nim uczestniczyć, czas ten może stanowić bezpłatną przerwę w pracy)
- czyszczenie i serwisowanie pojazdu.
- Diety nie są wliczane do stawek minimalnych. Szczególne premie i dodatki (świąteczne, urlopowe) mogą zostać zaliczone do płacy minimalnej w okresie rozliczeniowym, w którym są wypłacane.
Źródło zdjęcia: flickr.com, CC BY-SA 3.0